Ciche Wody | O nas

Jak to się zaczeło?

Nasza historia zaczyna się w momencie, kiedy to Wojtek, 18-letni chłopak odziedziczył gospodarstwo po rodzicach w małej wsi na mazurach, a siedlisko to zostało nadane jego dziadkom po II wojnie światowej. Niedługo później wziął ślub z Anią mieszkającą dwie wioski dalej.

Farma była niewielka, liczyła 19 hektarów, była nastawiona na małą hodowlę krów mlecznych i uprawę zboża na własne potrzeby. U schyłku XX wieku urodziło im się dwóch synów, Jakub i Szymon.

Gospodarze agroturystyki Ciche Wody
Gospodarz agroturstyki Ciche Wody z owcami

Ciekawość świata, chęć rozwoju oraz potrzeba redukcji kosztów, poprowadziło młodych gospodarzy w kierunku poszukiwania innowatorskich rozwiązań. Tak narodziła się myśl przejścia na drogę ekologii. Wtedy też poprzez krzyżowanie wypierające zaczęto wyprowadzać rasę bydła Limousin oraz wynajmować pierwsze pokoje.

Rewitalizacja

Owiec rasy skudde


Niedługo później w ramach projektu współpracy międzynarodowej Polsko-Niemieckiej sprowadzono do gospodarstwa owce rasy Skudde. Była to rasa wpisana w czerwone księgi, zagrożona wyginięciem. Przez ostatnie 19 lat sprzedano większość samiczek. Zostały rozprowadzone na teren całej Polski i okolicznych państw. Ciche Wody w dużym stopniu przyczyniły się do odbudowy całej rasy.

Baran rasy rewitalizowanej rasy skudde w Gospodarstwie Agroturstycznym Ciche Wody
Widok na łąki i pasące się krowy w agroturystyce Ciche Wody
Widok na łąki i pasące się krowy w gospodarstwie agroturstycznym Ciche Wody

Rolnictwo

Regeneratywne


Przez ostatnie 20 lat gospodarstwo rozwinęło się do obszaru liczącego 50 hektarów, skupiło się głównie na rolnictwie regeneratywnym. Rolnictwo regeneratywne to metoda uprawy ziemi, która ma na celu odbudowę ekosystemów przez poprawę zdrowia gleby, zwiększenie bioróżnorodności i bilansowanie cykli wody oraz węgla.

Polega na praktykach takich jak minimalizacja orki, zasiewy wielogatunkowe i agroleśnictwo. Działania te zwiększają wiązania dwutlenku węgla w ziemi, poprawiają warunki wodne i ożywiają środowisko naturalne, jednocześnie podnosząc produktywność rolniczą. Podejście to uważane jest za sposób przeciwdziałania zmianom klimatycznym i degradacji środowiska.

Gospodarstwo Ciche Wody dwa razy uzyskało tytuł najlepszego gospodarstwa ekologicznego na mazurach.


Bazując na gospodarstwie, rozwijała się również agroturystyka, a doświadczenie gospodarzy i ich serce na dłoni, wciąż sprawia, że co roku w dużej części przyjeżdżają stali goście. Niektórzy już mają po 14 pobytów w Cichych Wodach. A z każdego wynoszą wspaniałe wspomnienia, oraz świadomość, że są częścią historii tego miejsca.


Poznaj naszych farmerów

Anna Oczkowska

Senior Farmer

Wojciech Oczkowski

Senior Farmer

członek zespołu ciche wody

Jakub Oczkowski

Junior Farmer

członek zespołu ciche wody

Szymon Oczkowski

Junior Farmer

Aleksandra Oczkowska

Herbalist